7 rád z golfovej psychológie

7 rád z golfovej psychológie

7 rád z golfovej psychológie pre golfistov. Golf je náročnou hrou pre tvoju myseľ. Použi týchto 7 jednoduchých rád z golfovej psychológie pre posilnenie svojej hry, ktoré môžu zlepšiť tvoje skóre. Vezmi však na vedomie, že vnútorná hra je beh na dlhú trať. Preto, ak chceš vyhrať nad svojimi golfovými výzvami, vždy mysli vopred.

Myseľ golfistu potrebuje systém.

Tento systém nemusí byť podobný pokročilým systémom vrcholových golfistov. Stačí, keď bude len v jednoduchej forme. Staraj sa o svoju myseľ a odvďačí sa ti mnohými víťazstvami.

1. Začať doma

Mnoho golfistov očakáva zázračné rady pre vnútornú hru. Vnútorná hra golfu je všetko, len nie magická. Práve naopak, rady z golfovej psychológie sú funkčnými radami. Tvoja vnútorná príprava by mala začať doma, či na parkovisku golfového ihriska. Je jedno, či si úplný začiatočník, alebo pokročilý hráč, mal by si mať cieľ / ciele.

Ciele sú tvoje východzie body na ceste za vysnívanou destináciou. Pre niekoho to môže byť prelomiť na skórkarte stovku. Pre niekoho iného zase plusový hendikep.

Kam smeruješ ty? Máš na to, aby si dosiahol svoj cieľ? Vieš sa pred hrou golfu zrelaxovať? Najprv však prezraď, používaš správnu golfovú výstroj? Každá golfová rana stojí na 3 podmienkach:

  1. na pohyboch naučených profesionálnym golfovým trénerom
  2. správne nafitovanými golfovými palicami
  3. úrovni tvojej vnútornej hry.

2. Vizualizácia na cvičnom odpalisku

V golfovej hre rozhoduje dlhodobá príprava. Cvičné odpalisko je tvojim priateľom, pretože tu sa zbližuješ s prostredím ihriska. Tu môžeš dokonca aj zrelaxovať pred nadchádzajúcou hrou. Avšak, relaxovaním by si mal začať už doma. Cvičné odpalisko ti dáva príležitosť zahrať si celé ihrisko bez trestných rán.

Na cvičnom odpalisku smieš zahrať milióny maligenov a neovplyvní to tvoje skóre.

Navyše si môžeš zopkovať aj tie nevydarené rany. Dôležitejšie však je, že si môžeš svoje rany prehrávať znovu a znovu vo svojej hlave. Následne môžeš túto skusenosť využiť ako vizualizáciu v skutočnej hre.

3. Výhoda pri prvom odpale

Dôsledná vnútorná príprava na prvý odpal si vyžaduje detailný prístup. Nasledujúce riadky ti však ponúknu jej veľmi zjednodušené poňatie. Už pri prvom odpale smieš využiť vizualizáciu z cvičného odpaliska. Vždy bude náročné urobiť dobrý prvý dojem na… tvojich spoluhráčov? Nie! No predsa na teba! Prvá rana ovplyvní tvoje emócie najviac.

Svoj prvý odpal zahraj s nie viac ako 80-90 percentami sily, ktorú dávaš do úderu preto, aby tvoja lopta dopadla bezpečne na fervej.

Možno, že si o niečom podobnom počul. Toto je však ten správny trik. Mnoho, dokonca aj pro trénerov odporúča pri prvom odpale použiť skôr trojku, či päťku drevo. No je potrebné si uvedomiť, že tvoje svaly a myseľ pravdepodobne na začiatku hry nebudú ešte pripravené. Narozdiel od zmeny palice, ktorou by si hru mal zahrať, zmeň len typ úderu.

4. Bezpečný course management

Povedzme si na rovinu, zatiaľ nie si ani Tiger, ani Jack ba ani Bubba. Ako je course management pre profesionálnych hráčov, tak je course management pre teba. Vráť sa naspäť na cvičné odpalisko a polož si otázku. Odkiaľ sa ti hrá lepšie, z trávy (podložky), či z rafu, alebo dokonca z piesku?

Fervej je bezpečným miestom pre tvoju hru.

Použi to preto ako svoju výhodu. Hra golfu zvyčajne nie je hrou o najdlhší odpal. To, na čom záleží je tvoje finálne skóre a nie pomer sily, ktorý si vynaložil na svoj odpal. Hraj rozumne a tvoj prístup bude čoskoro odmenený. P.s. Zároveň si však dovoľ výskušať tú jednu dlhú ranu na jamke, kde sa o najdlhší odpal hrá.

5. Pozitívny náskok v patovaní

Grín je miestom, kde musíš myslieť racionálne viac než kdekoľvek inde. Tak, ako každá iná rana, pat začína ihneď za posledným úderom. Jednou z tvojich super výhod v golfovej hre je pozitívne myslenie. Napumpuj sa pozitívnymi myšlienkami. Inak povedané, ihneď po rane začni popisovať ranu ako dobre zahranú. Precvičovanie vizualizácie sa výpláca predovšetkým v takejto situácii.

Vnútorná hra patovania pozostáva z 3 zložiek – tréning, pozitívne myslenie a fyzika.

Patovanie musíš trénovať s pokročilým profesionálom. Začiatočník, alebo nie, je aspoň jeden dobrý dôvod preto, aby si tak robil. Správne trénovanie patovania zamedzuje vzniku nesprávnych návykov, ktoré sa odúčajú len veľmi ťažko. Takýto tréning ťa naučí využívať fyziku, no okrem toho aj niečo iné. Začneš myslieť na správne prevedenie rany, či patu bez toho, aby si myslel na negatívne scenáre.

6. Nepriestrelná sebadôvera

Akonáhle začneš získavať kontrolu nad svojimi emóciami, vstúpiš do novej úrovne hry. Povedané inými slovami, už nikdy viac sa nebudeš starať o veci ako sú duševné kolapsy. Tvoja myseľ zostane pokojná, pretože budeš pripravený na mnoho možných scenárov svojej hry.

Si zrelaxovaný, používaš správnu výbavu, tvoje myslenie je pozitívne a trénoval si správnym spôsobom.

Pokojná myseľ začína v skontrolovanom zozname vecí, ktoré si si pripravil vopred. Avšak, maj vždy na pamäti, že je rozdiel medzi veľkou a zdravou hernou sebadôverou. Človek so zdravou sebadôverou pozná svoje hranice. Človek so zdravou sebadôverou zároveň vie, ako tieto hranice postupne rozširovať pomocou správnej prípravy.

7. Prevaha nad ostatnými hráčmi

Ako získať kontrolu nad ostatnými hráčmi? Je, alebo nie je to možné? Je to možné dosiahnuť iba jedným spôsobom. V prvom rade sa netreba starať o nikoho iného než seba. Keď ostatní hráči budú vidieť ako efektívne funguje tvoj herný prístup napriek vzrastajúcim výzvam na ihrisku, začnú sami pociťovať neistotu vo svojej hre.

Nauč sa kontrolovať seba a získaš tak kontrolu nad ostatnými hráčmi.

Zatiaľ sa nepodarilo potvrdiť, že myšlienky jedného človeka dokážu ovplyvniť dráhu zahranej lopty. Preto je zbytočné venovať pozornosť domnienkam. Pred tým, než začneš  sledovať iných hráčov by si sa mal opýtať samého seba, kvôli komu vlastne hráš. Hráš svoju hru, či hru niekoho iného? Vždy je to len a len tvoja hra.

Zhrnutie

Začni doma a zostav si svoje ciele. Budú ťa sprevádzať bojiskom a nedovolia ti ísť nesprávnym smerom. Na drajvingu si predstavuj svoje nasledujúce údery. Pomôžu ti tak získať  výhodu nad ostatnými hráčmi. Následne upevnia tvoj bezpečný course management. Toto ti umožní zostať pokojným aj pri rozhodujúcich patoch. Tvoja herná sebadôvera bude silnejšou viac než kedykoľvek predtým. Ostatní hráči ťa tak prestanú zaujímať, pretože to, čo je skutočne dôležité – si ty, tvoja hra a tvoj  výsledok.


Tak, a teraz choď von a vychutnaj si svoju hru. Veď to je aj dôvod prečo ju hráme.

Toto je len malé nahliadnutie do aktivít so študentami v našej MARIOBEKY ACADEMY. Sú z celého sveta a sú to ako začiatočníci, tak aj hráči na známych svetových túrach. Ty by si mohol byť jedným / mohla byť jednou z nich. Ak sa ti tento článok páči, prečítaj si aj ďalšie v našej MASTERCLASS KNIŽNICI, kde je ešte veľa podobného obsahu a navštív aj našu stránku na Facebooku.

mariobeky logo